igp2500W dniach od 24 do 27 marca 2017 r. odbywały się naszej Parafii Matki Bożej Bolesnej rekolekcje wielkopostne dla dorosłych. igp2508 Nauki wygłosił ksiądz Zbigniew Stanek, pallotyn z parafii św. Józefa z Młodzianowa, który również poprowadził drogę krzyżową w piątek rozpoczynający rekolekcje. Zadał wówczas czternaście pytań, m.in.: (...) Jeśli upadnę, czy brzydzę się tym i czy korzystam z sakramentu pokuty? Z kim szukamy siły narzekając? Weźmy wzór z Maryi!(...) Czy była taka sytuacja, że łzy stanęły mi w oczach, wtedy gdy zadałem rany Chrystusowi?(...) Czy uczestnicząc w pogrzebie pamiętam o zwyczajach, tradycji, czy pamiętam, że Chrystus oddał życie za nas i za naszych przyjaciół i nieprzyjaciół?
Tego dnia o 18-tej ks. Mariusz Turczyk, dyrektor Domu Księży Seniorów w Radomiu sprawował Mszę Świętą w intencji proboszcza ks. Gabriela Marciniaka z racji Imienin prosząc o zdrowie i błogosławieństwo Boże, a ksiądz Stanek wygłosił pierwsze kazanie rekolekcyjne. Przypomniał słowa Chrystusa o najważniejszym przykazaniu: Miłować bliźniego jak siebie samego! Mówił o tym, jak niejednego zwiódł szatan, a później zwiedziony usłyszał: Marsz do kotła! Co innego obiecałeś? To tylko reklama - usłyszał. Mówił o wrażliwości i szacunku dla życia nienarodzonych, o czujnikach utraty wiary. Przyniósł różne akcesoria, maskotki i pytał, czy wybierasz narzekanie - wówczas usłyszeliśmy beczenie owcy, czy ćwierkanie czyli radość. Mówił też o szczęściu i o tym, czego najczęściej ludzie żałują, a każdy z nas powinien uklęknąć pod krzyżem i codziennie prosić: Boże chcę z Tobą przeżyć ten dzień!

 igp2524 igp2528 igp2534 igp2495

Na koniec Mszy Świętej były życzenia dla Czcigodnego Solenizanta od wikariusza księdza Arkadiusza Wójcika, służby liturgicznej ołtarza, Scholi oraz wspólnot i parafian. Wspólnoty reprezentowali Basia Prażmowska, z ADS i i Wojciech Sitkowski - Rycerz Kolumba.

 igp2546Przed błogosławieństwem głos zabrał ks. M. Turczyk składając życzenia i ks. Proboszcz dziękując wszystkim za uczestnictwo we Mszy Świętej, za modlitwę i życzenia. Jednocześnie wyraził troskę, że zbyt mało wiernych przyszło na rekolekcje.
W uroczystość Zwiastowania Maryi, który jest Dniem Świętości Życia rekolekcjonista podał motto na ten dzień "Chodźcie przez ciasną Bramę!", czyli śladami Jezusa. Przypominał, że Maryja wsłuchuje się w fakty i mówi "dla Boga nie ma nic niemożliwego"! Jest wzorem wypełnienia woli Bożej. Zachęcał, aby darować winowajcom, tak jak Bóg nam daruje. Przypomniał o grzechach wołających o pomstę do Nieba i o tym, żeby każdy zwracał się o pomoc do swojego Anioła Stróża. Kończąc powiedział: Będę szczęśliwy pod warunkiem, że będę słuchał Boga, a nie narzekał!

Wpisała R. Sitkowska, fot. P. Trojanowski