imgp3306imgp3311W święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa 15 czerwca 2017 r. główną mszę świętą o 10:30, przed procesją, sprawowali proboszcz ks. Gabriel Marciniak w intencji parafian i ks. Franciszek Jakubiak  w 18-tą rocznicę urodzin Jakuba Lewandowskiego.
Umiłowani Siostry i Bracia, przeżywamy dziś  Święto Najświętszego Ciała i Krwi, powiedział proboszcz. Dziś po raz kolejny wpatrujemy się w Boga, który jest pośród nas w Najświętszym Sakramencie, jest chlebem, pokarmem dla nas. imgp3351imgp3395imgp3404Posiadany chleb świadczy o dobrobycie, a brak o głodzie. (...) Dziś tysiące ludzi umiera, bo nie ma chleba. Wielu prosi o ten chleb. Codziennie prosimy Boga "chleba powszedniego daj nam dzisiaj". W jednej z Ewangelii było o nakarmieniu 5 tys. mężczyzn. W Polsce żyjemy w dostatku, czasem tylko ktoś nie ma tego chleba. (...) Jak zobaczymy do naszych śmietników, to zobaczymy, że jest tam wiele chleba. (...) Już nie żyjemy, aby zaspokoić głód, tylko jemy dla przyjemności. Zamiast głodu Boga, szukamy czegoś przyjemnego: lepszego komputera, telefonu, mieszkania. (...) Nie ma w nas głodu Boga Eucharystycznego. A Bóg w jednym momencie nakarmił 5 tys. mężczyzn! I codziennie Bóg przemienia się w Eucharystii, ale czy my chcemy Go imgp3412imgp3461imgp3486spożywać? W święto Wniebowstąpienia Pańskiego zapytałem dzieci, a potem dorosłych: czy chcę iść do Nieba? Nie chcemy iść do Nieba! A to długa droga, pełna pokus i niebezpieczeństw! (...) Dziś Chrystus wyszedł na ulice miast i wsi, pokazać, że jest wśród nas obecny! Żebyśmy za Nim tęsknili!
Po mszy św. uformowała się procesja do czterech ołtarzy. Brały w niej udział przede wszystkim dzieci I Komunii św. i I-szej Rocznicy Komunii św. Dziewczynki sypały kwiaty, które były zbierane i suszone przez cały rok, a imgp3478imgp3506imgp3544zwłaszcza ze zbiorów wiosennych. Nie zabrakło płatków róż, orlików czy peonii, wszystkie na Chwałę Pana ukrytego w Najświętszym Sakramencie. Zaangażowane były wszystkie wspólnoty parafialne i parafianie w niesieniu feretronów, figury Matki Bożej Bolesnej, sztandarów, różańców, świec.
Przy każdym ołtarzu proboszcz ks. Gabriel Marciniak na przemian z wikariuszem ks. Arkadiuszem Wójcikiem czytali słowo Boże z Ewangelii, śpiewane były suplikacje i udzielali zgromadzonym błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. Następnie procesja ze śpiewem prowadzonym przez organistkę Katarzynę Bednarską i Macieja Nowikowa przemierzała trasę. Trasa procesji była następująca: zejście z Radosnej do Szarych Szeregów w lewą stronę, pod wiaduktem do ul. 11 Listopada, gdzie był I ołtarz, drugi przy bloku Rodziny Winczewskich 4, trzeci przy ul. Brandta i Śniadeckich, czwarty przy ul. Radosnej. W kaplicy śpiewaliśmy Te Deum i uzyskaliśmy ostatnie błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Tego błogosłaimgp3558wieństwa udzielił proboszcz ks. Gabriel Marciniak i na koniec podziękował wszystkim za przygotowanie ołtarzy i uczestnicctwo w procesji. O zaangażowaniu wszystkich parafian, wspólnot, dzieci mówią zdjęcia - pięknie przygotowane ołtarze, udekorowana trasa procesji, zebrane kwiaty i na kwiaty. Z podziwem patrzyłam na wiszące proporczyki, tam, gdzie nie było do czego ich umocować, przy rzeczce, ile w tym wszystkim było zaangażowanych serc, bo Pan Jezus szedł naszymi ulicami, aby zajrzeć do wszystkich, których dawno nie widział.  Dziękujemy.
Wpisała: Rozalia Sitkowska, fot. Paweł Trojanowski