dsc 7179dsc 7183dsc 7187W niedzielę 30 lipca 2017 o godzinie 10:00 Automobilklub Radomski zaprosił zmotoryzowanych na 25. AUTOSACRUM, które odbyło się na Kartodromie Radom, przy ulicy Warszawskiej 17/21. Już po raz 25 spotkaliśmy się na Mszy Polowej dla mieszkańców naszego miasta i regionu, w celu przeżycia wspólnej modlitwy w intencji zmotoryzowanych i pieszych oraz ich bezpiecznego uczestniczenia w ruchu drogowym oraz poświęcenia pojazdów przybyłych uczestników. Mszę świętą celebrował ks. Bp Piotr Turzyński, współcelebransami byli proboszcz Parafii Matki Bożej Bolesnej ks. Gabriel Marciniak, na terenie której znajduje się Automobilklub i wicekanclerz ks. prał. Marek Fituch.
Na wstępie zebranych na Mszy św. na terenie Automobilklubu Radomskiego, na torze cartingowym, przywitał prezes Zarządu Automobilklubu Radomskiego Aleksander Gajewski. Przypomniał, że ten obiekt jest jedynym takim na Mazowszu, jednym z najlepszych w Polsce i o standardzie europejskim.
dsc 7191dsc 7193dsc 7195Wspomniał, iż Automobilklub Radomski świętuje w tym roku jubileusz 59-lecia istnienia. Z tej okazji prezes przekazał ikony maryjne bp. Piotrowi Turzyńskiemu oraz współcelebransom ks. Gabrielowi Marciniakowi oraz ks. prał. Markowi Fituchowi.
Biskup ks. Piotr Turzyński w homilii nawiązał do czytania niedzielnego 1 Krl 3,5.7-12 i Ewangelii Mt 13,44-52 artykułując szczególnie mądrość, o którą prosił Boga król Salomon. Podkreślił, że mądrość jest szczególnie ważna w przypadku kierowców. Zachęcał do roztropnego, odpowiedzialnego zachowania na drogach, aby bezpiecznie dojechać do celu. Poruszył wiele wątków, wśród nich wspomniał kleryków, którzy chcieli upewnić się i poczuć lepiej powołanie, wzięli urlop roczny i podjęli pracę na tirach. Przejechali Europę wzdłuż i w szerz, mieli wiele czasu do rozmyślań w samotności i na modlitwę. W konsekwencji wrócili i chcieli służyć dalej Bogu i Kościołowi.
Po błogosławieństwie ks. Bp Piotr Turzyński odmówił modlitwę za kierowców i poświęcił każdy pojazd. Natomiast ks. Gabriel Marciniak i przedstawiciel Policji w Radomiu wręczali obrazki z modlitwą i bezpiecznym poruszaniu się po drodze.

Wpisała: R. Sitkowska, fot. W. Sitkowski