1 img 2778W 2017 roku w naszej parafii Matki Bożej Bolesnej w Radomiu proboszcz ks. Gabriel Marciniak we współpracy z p. Marią Zakrzewską zaplanowali sześć pielgrzymek do sanktuariów krajowych. Były to: 29 kwietnia: Częstochowa; 24-25 czerwca: Gdańsk, Pelplin, Swarzewo, Sianowo, Wejherowo; 13 sierpnia: Częstochowa (Sanktuarium o. Pio na Przeprośnej Górce; 19 sierpnia: Zamość, Krasnobród (M. B. Szafarka Łask), Tomaszów Lubelski (Matka Boża Szkaplerzna); 7 października: Wysokie Koło (spotkanie Kółek Różańcowych); 21 października: Częstochowa, Leśniów. Niektórym uczestnikom udało się być we wszystkich miejscach. Pisząca te słowa uczestniczyła w dwóch ostatnich. W zimną pierwszą sobotę października w święto Matki Bożej Różańcowej wzięliśmy udział w spotkaniu modlitewnym Kół Żywego Różańca diecezji radomskiej. Był to niesamowity dzień, ponieważ na skraju diecezji wzięliśmy również czynny udział w akcji modlitewnej Do granic, w której modliło się ponad milion osób, a kilka milionów w swoich domach i parafiach. Dwie części różańca odmówiliśmy w autokarze, jedną na placu przed Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Wysokim Kole, a jedną każdy osobiście przed cudownym obrazem Pani Wysokokolskiej. Pani E. Mazan odczytała również medytacje pierwszosobotnie.

2 img 2786Pełen przeżyć duchowych był wyjazd 21 października do Częstochowy, Leśniowa i zarazem ostatni wyjazd w tym roku. Tradycją pielgrzymek autokarowych jest modlitwa różańcowa we wszystkich intencjach za żywych i zmarłych z jakimi jechaliśmy prowadzona przez proboszcza oraz wspólne śpiewanie pieśni maryjnych. Tym razem część radosną różańca zaśpiewaliśmy, wtórując za Stanisławem Lachowiczem i Jerzym Chrobotowiczem. W Częstochowie na wałach proboszcz poprowadził drogę krzyżową, a później wzięliśmy udział we Mszy Świętej przed cudownym Obrazem. Przed figurą Matki Bożej Leśniowskiej, Matki Rodzin odmówiliśmy różaniec, następnie zaczerpnęliśmy wody ze źródła cudownego i ze śpiewem szczęśliwi wróciliśmy do domu. W drodze powrotnej odmówiliśmy Litanię do Matki Bożej i do Serca Jezusowego w intencji nieobecnej tym razem Marysi i Mieczysława 50 lecie p.zakrzewskichZakrzewskich, z racji przeżywanego jubileuszu 50-lecia ślubu. Na zakończenie proboszcz zaprosił nas na niedzielną Mszę Świętą, aby podziękować Panu Bogu za wstawiennictwem Matki Bożej za owoce pielgrzymek oraz jubileusz państwa Zakrzewskich, którzy całe swe życie związali z parafią, pan Miecio jako budowniczy kościoła fizycznego, a Maria jako wieloletnia liderka Wspólnoty Krwi Chrystusa i prowadząca pielgrzymki. Należy dodać, że tego dnia nasza parafia przeżywała również 50-lecie ślubu państwa Haliny i Stanisława Michrowskich, którzy również angażowali się w budowę kaplicy i kościoła, a pan Stanisław dodatkowo był wieloletnim sztandarowym we wspólnocie KŻR.

Wpisała: Rozalia Sitkowska