bc2018 1bc2018 2Gromadzimy się w naszej kaplicy w święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, powiedział proboszcz ks. Gabriel Marciniak 31 maja 2018 r. Chcemy uczcić  Pana Jezusa w postaci chleba i wina. Pod tą postacią jest żywy i prawdziwy Bóg. Idziemy w procesji do czterech ołtarzy, aby Bóg błogosławił cztery świata strony. Bóg chce być razem z nami, pobłogosławić nas i nasze domy. Cieszymy się, że przeżywamy ten dzień z dziećmi, które bc2018 3bc2018 4w niedzielę przyjęły swoją I Komunię świętą, a dziś również z dziećmi I rocznicy Komunii Świętej, jak również ze wszystkimi Wspólnotami chcemy wielbić Boga. Dzieci przyniosą w darze swoje książeczki I piątkowe. Główną mszę świętą o 10:30, przed procesją, sprawował proboszcz ks. Gabriel Marciniak w intencji dzieci I rocznicy Komunii Świętej, które zapewniły oprawę liturgiczną tej Uroczystości.
bc2018 5bc2018 6Po mszy św. o godzinie 10.30 tradycyjnie  na ulice naszej parafii wyruszyła procesja z Najświętszym Sakramentem. Trasa procesji była następująca: z kaplicy kładką udaliśmy się w kierunku ulicy Parkowej. Pierwszy ołtarz był przy ulicy Parkowej przy Amfiteatrze, przygotowany przez Oazę Rodzin. Drugi ołtarz usytuowany był na Rodziny Winczewskich 10, przy sklepie spożywczym, przygotowany przez m.in. panie Elę, Małgosię i Ewę bc2018 7bc2018 8oraz mieszkańców okolicznych bloków. Następnie procesja ruszyła w kierunku ulicy Warszawskiej, gdzie na parkingu przy Sądzie Okręgowym był trzeci ołtarz przygotowany przez Rycerzy Kolumba, czwarty przy ulicy Radosnej, udekorowany przez mieszkańców bloków przy ul. 11 Listopada 2/4 i 6/8 oraz domów po drugiej stronie ul. 11 Listopada. Zakończenie procesji miało miejsce w kaplicy. Była to ostatnia procesja, która wyruszyła z naszej starej kaplicy.

bc2018 9bc2018 10Umiłowani Siostry i Bracia, każdy chciałby doświadczyć cudu, powiedział w kazaniu ks. Arkadiusz Wójcik. Byli i są święci, którzy przyciągają setki tysięcy gapiów, ciekawych i tych, którzy stracili wiarę. W miejscach takich jak Lourdes czy Medjugorje ludzie ściągają, aby doświadczyć cudu. Niekoniecznie, kontynuował, trzeba jechać tak daleko, każdy może doświadczyć cudu w każdym kościele, wystarczy przyjść. Jest wśród nas wielu, którzy bc2018 11bc2018 12bc2018 13bc2018 14korzystają z daru Eucharystii, ale są i tacy, którzy oddalili się. Gdyby ludzie rozumieli jak wielka łaska ich spotyka, umarliby. Jedna msza św. jest wiecej warta niż dobra tego świata. Żadne pieniądze nie zrekompensują tego daru. Nikt nie wymaga od nas, abyśmy bc2018 15bc2018 16bc2018 17bc2018 18zrozumieli daru Eucharystii. I czasem zdarza się, że msza św. nam powszednieje. Jeśli nie ma właściwego przeżycia Jej, to znaczy, że może zbyt mało się modlimy. Doceniają ten dar ci, którzy nie mogą przyjąć Pana Boga, rozwiedzieni, uwikłani w grzech alkoholizmu, nieczystości. (…) Pomódlmy się, aby każdy mógł Go przyjąć najczęściej. Amen!

bc2018 19bc2018 20bc2018 21bc2018 22W procesji do czterech ołtarzy brały udział również dzieci I Komunii św. i I-szej rocznicy Komunii św. Było dużo młodszych dziewczynek do sypania kwiatów, chłopcy asystowali na równi z Rycerzami Kolumba Chrystusowi ukrytemu w Najświętszym Sakramencie.
Zaangażowane były wszystkie wspólnoty parafialne i parafianie w niesieniu feretronów, figury Matki Bożej Bolesnej, sztandarów, różańców, świec. Przy każdym ołtarzu proboszcz ks. Gabriel Marciniak na przemian z wikariuszem ks. Arkadiuszem Wójcikiem czytali Słowo Boże z Ewangelii, śpiewane były suplikacje i kapłani udzielali zgromadzonym błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. Następnie procesja ze śpiewem prowadzonym przez organistkę Katarzynę Bednarską i Scholę  przemierzała trasę.
bc2018 24

Od czwartego ołtarza śpiewaliśmy Te Deum, zaś w kaplicy zakończyliśmy śpiew na Chwałę Boga oraz uzyskaliśmy ostatnie błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem udzielone przez wikariusza ks. Arkadiusza Wójcika. Na koniec zabrał głos proboszcz ks. Gabriel Marciniak dziękując wszystkim za przygotowanie ołtarzy, trasy procesji, udekorowanie domów, za uczestnictwo w procesji, szczególnie tym, którzy mimo afrykańskiego upału przeszli całą trasę.

 

Wpisała: Rozalia Sitkowska, fot. Paweł Trojanowski