dsc 7862Mimo upału i zapowiadanych burz na południu kraju, w sobotę 9 czerwca, wyruszyliśmy na 199-tą pielgrzymkę autokarową. Tym razem była to dwudniowa pielgrzymka "Śladami św. Brata Alberta – Zakopane Kalatówki, Igołomia – miejsce urodzin, Kraków – muzeum i grób świętego". Tradycją pielgrzymek autokarowych, prowadzonych przez proboszcza ks. Gabriela Marciniaka jest modlitwa różańcowa we wszystkich intencjach, zarówno za żywych jak i za zmarłych. W pielgrzymce wzięło udział 50 osób, których łączyła wspólna modlitwa i śpiewanie pieśni maryjnych oraz dobry nastrój. Nie brakowało również chętnych do śpiewu różańca. Trasa nie była łatwa, ponieważ, aby wziąć dsc 7868dsc 7881udział we Mszy Świętej w kaplicy św. Krzyża na Kalatówkach - Pustelni św. brata Alberta - trzeba było pokonać kamienistą drogę pod górę. Mszę św. z kazaniem odprawił proboszcz ks. Gabriel. Następnie mieliśmy okazję odwiedzić kościół Witkacego na Jaszczurówce i kolejno Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej Totus Tuus na Krzeptówkach. W obu przypadkach przewodnicy zapoznali nas z historią powstawania tych miejsc i związków Narodowego Sanktuarium szczególnie z objawieniami fatimskimi, ich wypełnieniem m.in. przez wprowadzanie nabożeństw I-szych sobót wynagradzających zniewagi przeciw Niepokalanemu Sercu Maryi oraz powstałym jako wotum wdzięczności za cudowne ocalenie św. Jana Pawła II. Atrakcją turystyczną tego dnia było podziwianie widoków z Gubałówki, spacer po Krupówkach.
dsc 7905dsc 7916Następnego dnia w Sanktuarium Narodowym mogliśmy uczestniczyć we mszy św. Kolejnym punktem naszych odwiedzin była wieś Igołomia, miejsce urodzin św. brata Alberta, gdzie życie i twórczość malarską i duchową przybliżyła nam siostra albertynka. Mogliśmy obejrzeć zgromadzone eksponaty w zaaranżowanym muzeum tego wielkiego świętego ubogich. Warto w tym miejscu przypomnieć, że Karol Wojtyła, nasz Wielki Papież, dsc 7942dsc 7944napisał utwór poświęcony Albertowi Chmielowskiemu pt. "Brat naszego Boga". Na każdej pielgrzymce świętujemy uroczystość pielgrzymów, tym razem były to imieniny p. Małgosi.

Ostatnim punktem naszej pielgrzymki było Sanktuarium Ecce Homo w Krakowie, gdzie przed najważniejszym dziełem życia św. Brata Alberta obrazem Ecce Homo odmówiliśmy Koronkę do dsc 7946dsc 7969Bożego Miłosierdzia. Tu mieliśmy okazję, podobnie jak na Kalatówkach, ucałować relikwie św. Brata Alberta i dodatkowo błogosławionej siostry Bernardyny, Współzałożycielki Zgromadzenia Sióstr Albertynek.
Na koniec po uczcie duchowej mieliśmy możliwość uczestniczenia w koncercie życzeń, jak nadmieniła Maria Zakrzewska, i przypomnienia sobie wielu patriotycznych i żołnierskich pieśni z młodości, których śpiew dostarczył wiele radości, kiedy wtórowaliśmy za Małgorzatą Bąk i Stanisławem Lachowiczem. Tym bardziej żywo włączyliśmy sie, że obecnie świętujemy 100-lecie Odzyskania Niepodległości.
Dziękujemy proboszczowi ks. Gabrielowi Marciniakowi i p. Marii Zakrzewskiej za bardzo trafny dobór miejsc odwiedzin podczas pielgrzymki do Zakopanego i Krakowa oraz wszystkim pielgrzymom za dobry humor oraz p. Grzegorzowi za bezpieczną jazdę.
Wpisała: Rozalia Sitkowska, zdj. Wojciech Sitkowski