dsc 7541Liturgię Wielkiego Czwartku, pamiątki Wieczerzy Pańskiej i zarazem ustanowienia Sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa, 29 marca 2018 r. odprawiało trzech księży: główny celebrans Liturgii ks. dr Radosław Kacprzak – kapelan Szpitala na Józefowie w Radomiu, proboszcz ks. Gabriel Marciniak i wikariusz ks. Arkadiusz Wójcik. Ks. Radosław powiedział: przenosimy się do Wieczernika, aby razem z Jezusem i Apostołami celebrować tę Świętą Eucharystię. Uwielbiajmy Pana Boga za ten niezwykły dar Eucharystii! Ten Dzień rozpoczyna Triduum Paschaln. Zapraszam do uwielbienia Pana, który jest tu i teraz w Najświętszym Sakramencie.
W tym uroczystym dniu msza św. była sprawowana w następujących intencjach: dziękczynna za dar ustanowienia sakramentów Kapłaństwa i Eucharystii (ks. Radosław), o łaskę i moc Ducha Św. w wypełnianiu powołania kapłańskiego dla ks. Proboszcza, ks. Arkadiusza i ks. Radosława (ks. Gabriel) i za zmarłego St. Serafina (ks. Arkadiusz).
Oprawę liturgii Wielkiego Czwartku zapewnili: ministranci, Rycerze Kolumba, Odnowa w Duchu Świętym, chór połączony ze scholą. W tym dniu ministrant Marek Gajda zapowiadał co się wydarzy i mówił o znaczeniu poszczególnych symboli tego dnia (Triduum Paschalnego): za chwilę zaśpiewamy Chwała na wysokości i rozlegną się wszystkie dzwony, a później ucichną.
Homilię w Wielki Czwartek wygłosił ks. Arkadiusz Wójcik mówiąc: nasze myśli biegną do Wieczernika, przestały bić dzwony i w tej ciszy można lepiej zrozumieć co się stało w Wieczerniku:
- umycie nóg - obrazowo przedstawił historię znanego lekarza z Paryża, pochodzącego z wyższych sfer, ale który był całkowicie oddany chorym i bezdomnym. Wezwał go Król Słońce i zapytał zadziornie - chyba nie będziesz mnie traktował jak bezdomnych, a lekarz odpowiedział "nie, bo ja ich traktuję jak królów", z czego dalej kapłan wyprowadził konkluzję, że jest jedna droga do świętości - mamy służyć!
- ustanowienie Eucharystii - to jest uobecnienie naszego zbawienia. Kto chce być zbawiony, musi się spotkać z Jezusem, a nie tylko słyszeć o Nim. (…) Nasza dusza potrzebuje pokarmu duchowego! (…)
- jesteśmy ludem kapłańskim i wszyscy jesteśmy powołani, aby być jak Chrystus. Spójrzmy krytycznie na swoje kapłaństwo, tak jak krytycznie potrafimy się wyrażać o kapłanach.
Po mszy św. złożymy Hostię do ciemnicy - podziękujmy Panu Jezusowi za ustanowienie Sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa.
dsc 7542dsc 7544Na zakończenie w imieniu parafian podziękowania naszym Kapłanom złożyła liderka Odnowy w Duchu Świętym Jolanta Strzałkowska w towarzystwie Marianny Sieczkowskiej i Rozalii Sitkowskiej odpowiedzialnych za Wspólnotę Krwi Chrystusa i Apostolstwo Dobrej Śmierci. I zwróciła uwagę za Św. Janem Maria Vianneyem na znaczenie kapłana w naszym życiu:
„Gdybyśmy nie mieli sakramentu Kapłaństwa, nie mielibyśmy Pana.
Kto Go umieścił w tabernakulum? Kapłan.
Kto przyjął naszą duszę u początku jej życia? Kapłan.
Kto ją żywi, by dać jej siłę na wędrówkę? Kapłan.
Kto ją przygotuje na spotkanie z Bogiem, obmywając ją po raz ostatni we krwi Jezusa Chrystusa? Kapłan, ciągle kapłan.
A gdy dusza będzie umierała, kto ją ożywi, kto jej udzieli ciszy i pokoju? I tu kapłan.
Nie można sobie przypomnieć ani jednego dobrodziejstwa Boga bez spotkania obok tego wspomnienia obrazu kapłana.
dsc 7550Kulminacyjnym momentem liturgii Wielkiego Czwartku było przeniesienie Najświętszego Ciała Jezusowego do Ciemnicy. Chwila cichej Adoracji Jezusa dla wszystkich uczestników celebracji i błogosławieństwo zakończyły tę piękną liturgię.

 

 

dsc 7554dsc 7555

Po tym rozpoczęła się adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy prowadzona przez Wspólnotę Krwi Chrystusa, która miała charakter dziękczynny za ustanowienie Sakramentu Eucharystii i Sakramentu Kapłaństwa.

 

dsc 7557Następnie adorację poprowadziła Schola wraz Liturgiczną Służbą Ołtarza pod opieką ks. Arkadiusza Wójcika i organistki Katarzyny Bednarskiej. Z radością przyjęliśmy ich uczestnictwo w Adoracji Chrystusa w ciemnicy, co mamy nadzieję zachęci dzieci i młodzież do corocznej adoracji. W Wielki Czwartek Pana Jezusa w Ciemnicy adorowali jeszcze członkowie Kółek Żywego Różańca.
 
Wpisała: Rozalia Sitkowska, fot. Wojciech Sitkowski