2018.10.20 czestochowa droga krzyJak co roku sezon pielgrzymkowy kończymy pielgrzymką do Częstochowy, podziękowaniem Matce Bożej Jasnogórskiej za otrzymane łaski dla Parafii i jej uczestników z prośbą o dalszą opiekę nad nami i bliskimi polecanymi w modlitwie. Pielgrzymce 20 października 2018 r. przewodniczył proboszcz ks. Gabriel Marciniak. Była to 202 autokarowa pielgrzymka z naszej Parafii p.w. Matki Bożej Bolesnej w Radomiu. W drodze odmówiliśmy, a raczej odśpiewaliśmy część Radosną Różańca tak w sprawach osobistych jak i rodzinnych, bliskich pielgrzymów oraz w intencji zmarłych polecanych przez nich. Po przybyciu na Jasną Górę odprawiliśmy na wałach Drogę Krzyżową wsłuchując się w piękne rozważania Męki Pańskiej, które prowadził ks. Gabriel. O godzinie 11:00 uczestniczyliśmy w Eucharystii sprawowanej w Kaplicy przed cudownym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. Było to dla wszystkich pielgrzymów cudowne przeżycie – być w pobliżu ukochanej Matki i powierzać Jej swoje sprawy – troski i nadzieje. Po mszy św. mieliśmy czas na indywidualną modlitwę, zwiedzanie. O 15-tej 2018.10.20 czestochowa grupowewyruszyliśmy do Parafii p.w. Wniebowzięcia NMP w Mstowie prowadzonej przez Kanoników Regularnych Laterańskich odmawiając w drodze Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Obecny kościół parafialny w stylu późnego baroku budowano w latach 1718-1742. Konsekrował go w dniu 15 sierpnia 1748 roku biskup Franciszek Kobielski. Świątynia jest orientowana, postawiona na planie krzyża łacińskiego. Arcybiskup Metropolita Częstochowski Stanisław Nowak w dniu 24 maja 2000 r. podniósł kościół do rangi sanktuarium p.w. Najświętszej Maryi Panny Mstowskiej Miłosierdzia, a 20 2018.10.20 krzylipca 2000 r. ukoronował słynący łaskami obraz Matki Bożej, gdzie zostawiliśmy swoje podziękowania i prośby. Mogliśmy chwilę pomodlić się przed obrazem i relikwiami św. Walentego. Więcej na temat historii na stronie parafii: http://www.kanonicy.pl/mstow/
Serdecznie dziękujemy naszemu proboszczowi ks. Gabrielowi Marciniakowi i p. Marii Zakrzewskiej za zorganizowanie tej wspaniałej pielgrzymki, podczas której dużo czasu poświęciliśmy na modlitwę, na śpiew pieśni maryjnych oraz dawnych pieśni żołnierskich. Napełnieni i podbudowani duchowo szczęśliwie wróciliśmy do swoich obowiązków.

Wpisała: Rozalia Sitkowska, fot. Kinga Markwart