wielki czwartek 1Liturgię Wielkiego Czwartku, pamiątki Wieczerzy Pańskiej i zarazem ustanowienia Sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa, 9 kwietnia 2020 r. odprawiali księża: proboszcz ks. Gabriel Marciniak-główny celebrans Liturgii, ks. Mariusz Turczyk i wikariusz ks. Wojciech Kuropieska w trzech intencjach: dziękczynnej za dar ustanowienia Sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa. Dziękujemy Dobremu Bogu za kapłanów naszej Parafii obecnych i byłych oraz tych, którzy nas często wspomagają z prośbą o Boże błogosławieństwo, zdrowie i siły do wielki czwartek 2pokonywania trudów dnia codziennego i opiekę Matki Najświętszej (od Wspólnoty Krwi Chrystusa) oraz za zmarłych: + Aleksandra Alberskiego – od Zakładu Pogrzebowego Lamento i  + Witolda Pacholskiego – greg. 10. Poszczególne kroki Liturgii Wielkiego Czwartku zapowiadał lektor alumn Michał Kaczmarczyk. W sytuacji epidemii koronawirusa była to bardzo trudna sytuacja dla nas wszystkich parafian i kapłanów. We Mszy Świętej mogła uczestniczyć, poza prezbiterium, garstka parafian 5 osób, zgodnie z przepisami kościelnymi i państwowymi. Nie było życzeń dla kapłanów, życzenia te i podziękowania dla kapłanów posługujących w naszym Kościele dawniej i obecnie złożył główny celebrans - proboszcz ks. Gabriel Marciniak.
Oprawę liturgii Wielkiego Czwartku zapewnili: ministranci oraz Rycerze Kolumba.
Czytanie pierwsze (Wj 12,1-8.11-14) Zbigniew Morgaś; Psalm (Ps 116,12-13.15-18) Refren:  Kielich Przymierza to Krew Zbawiciela Maciej Nowikow; Czytanie drugie (1 Kor 11,23-26) Rafał Balcerzak; Aklamacja (J 13,34) Maciek Nowikow Daję wam przykazanie nowe, abyście się wzajemnie miłowali, jak Ja was umiłowałem. Ewangelia (J 13,1-15) ks. Wojciech Kuropieska. Ks. Wojciech wygłosił również kazanie,  w którym powiedział: Jesteśmy w Wieczerniku, aby przeżyć tę ostatnią Paschę, w niewielkiej grupie osób, które mogły przyjść  do naszego Kościoła, ze względu na ograniczenia epidemii. (…) Zastanówmy się Kim dla nas jest Jezus? Mało nas przychodzi na Eucharystię, na adorację. (…) Kapłaństwo jest szargane. A trzeba pamiętać, że kapłan towarzyszy nam od urodzenia (Sakrament Chrztu Świętego), przez Sakrament Komunii Świętej, Sakrament Bierzmowania, Sakrament Małżeństwa, Sakrament Pojednania, Sakrament Chorych i ostatnie namaszczenie aż po śmierć. Wszędzie jest kapłan! (…) Kiedy spotykacie kapłana zawsze myślcie o Jezusie!
wielki czwartek 3wielki czwartek 4Po kazaniu lektor zapowiedział, że teraz kapłani odnowią przyrzeczenia kapłańskie, po czym nastąpiło odczytanie tych przyrzeczeń przez księży wobec nas uczestniczących w tej Liturgii fizycznie w Kościele i przed ekranem komputera.
Przed kulminacyjnym momentem Liturgii Wielkiego wielki czwartek 5Czwartku przeniesienia Najświętszego Ciała Jezusowego do Ciemnicy, proboszcz zaprosił na ostatnią drogę krzyżową i Liturgię Wielkiego Piątku oraz adorację Pana Jezusa w Ciemnicy. Chwilę cichej Adoracji Jezusa dla wszystkich uczestników celebracji zakończył śpiew Suplikacji. Po tym rozpoczęła się adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy, która miała charakter indywidualny, poprzez uczestnictwo znów nielicznych wiernych.
W tej uroczystej Mszy Świętej on-line Parafii Matki Bożej Bolesnej uczestniczyły tylko 44 osoby, ze względu na to, że większość parafian stanowią osoby starsze, nieposiadające często Internetu z założonym kontem na Facebooku. Zdjęcia stanowią zrzuty z ekranu komputera.

Wpisała: Rozalia Sitkowska