mwd 750x100

w piatek 94731) Droga Krzyżowa. W Wielki Piątek, 10.04.2020 r. w kościele mogło rozważać ostatnią Mękę Pańską - tylko 5 osób, ze względu na epidemię koronawirusa. W tym dniu Drogę Krzyżową poprowadził proboszcz ks. Gabriel Marciniak z Rycerzem Kolumba Zbigniewem Morgasiem. Parafianie zaś mogli uczestniczyć w tej Drodze korzystając z Internetu. Z tej formy skorzystało ponad 30 osób.
2) Liturgia Wielkiego Piątku rozpoczęła sie naszą (przed komputerami) modlitwą w ciszy, gdy kapłan, wikariusz ks. Wojciech Kuropieska (przewodniczący Liturgii), upadł przed w piatek 9488ołtarzem w geście przebłagalnym, my uklękliśmy w naszych domach i modliliśmy się, by wyrzec się wszystkich grzechów, przepraszając Jezusa i prosząc o miłosierdzie dla nas i całego świata.
3) Mękę naszego Pana Jezusa Chrystusa według Ew. świętego Jana (J 18,1-19, 42) odczytali wikariusz ks. Wojciech Kuropieska, alumn Michał Kaczmarczyk i Rycerz Kolumba Zbigniew Morgaś.
4) Jest wiele przepięknych momentów w Liturgii Wielkopiątkowej. Jedną z nich była w piatek 9492w piatek 9494modlitwa powszechna śpiewana przez obu księży proboszcza na przemian z wikariuszem: za papieża, za wszystkie stany Kościoła, za katechumenów, o jedność Kościoła, za Żydów, za niewierzących w Boga, za rządzących państwami, za strapionych i cierpiących.
5) Homilię wygłosił proboszcz ks. Gabriel Marciniak "Ludzie, którzy walczyli z Bogiem teraz koronują w piatek 9500w piatek 9502w piatek 9506Chrystusa. (…) Gdzie oni są - pouciekali przed koronawirusem (…) Czy w naszym sercu stoi krzyż Jezusa Chrystusa? On pozostawił krzyż dla tych, co Go kochają! Amen!
6) Kulminacyjny punkt Liturgii - Liturgia Krzyża. Za adorację krzyża w szacunku mogliśmy uzyskać odpust zupełny. W ramach adoracji krzyża na klęcząco śpiewane były Suplikacje, przez garstkę wiernych w kościele i około 50 osób przed komputerami. Adoracja krzyża w tym czasie pandemii w większości domów odbyć się mogła w w piatek 9509w piatek 9511zaciszu własnej izdebki. Dlatego tego dnia przyszło niewielu wiernych na adorację do kościoła, a ci co przyszli w skupieniu podchodzili, aby pokłonić się wystawionemu krzyżowi i odchodzili ze łzami w oczach. W kościele leżały broszurki Triduum Paschalne, przypominające o najważniejszych elementach tych Dni.
7) Po komunii świętej kapłan przeniósł Najświętszy w piatek 9518w piatek 9521w piatek 9532Sakrament do Grobu Pańskiego przy śpiewie Przed tak Świętym Sakramentem znów wspólnie uwielbialiśmy Pana Boga. Po tym doniosłym momencie zaczął się śpiew trzech części Gorzkich Żali, a po ich zakończeniu nastąpiła indywidualna Adoracja Chrystusa leżącego w Grobie.

Wpisała: Rozalia Sitkowska (przy ekranie komputera), fot.: W. Sitkowski