2018.09.14 114 września 2018 r. w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego odbyła się Droga Krzyżowa uliczkami małego Oboziska. Drogę krzyżową poprowadził proboszcz ks. Gabriel Marciniak, którą rozpoczął przy Krzyżu Misyjnym usytuowanym przy nowym kościele (I stacja). Ze śpiewem, z głosem wiodącym organistki Katarzyny Bednarskiej, przeszliśmy do drugiej stacji, która była przy krzyżu przy kładce. Rozważania czytane były przez Elżbietę Mazan i Jadwigę Jarosz. Krzyż nieśli Rycerze Kolumba.
Droga krzyżowa była poświęcona w duchu dziękczynienia za Męką Pana naszego Jezusa Chrystusa i zadośćuczynienia za nasze grzechy i naszych bliskich.
W I Stacji lektorka zwróciła się do nas: "Przebacz ludziom, może najbliższym, którzy cię zranili, skrzywdzili, osądzili niesprawiedliwie, zdradzili, opuścili … . PRZEBACZ, bo wtedy to cierpienie cię nie złamie, ale stanie się twoją siłą. Wybierz się w Drogę Krzyżową za Jezusem, ale WEŹ SWÓJ KRZYŻ."
2018.09.14 22018.09.14 32018.09.14 42018.09.14 5zaś w IV Stacji, Matek bolesnych i bolesnych ojców, którzy cierpią z powodu swoich synów i córek, którzy nie mogą pochwalić się swoimi dziećmi: bo poszły inną drogą, może złą drogą, odeszły od Boga, od Kościoła, których nie interesuje wspólnota rodzinnego domu, rodzice się nie liczą … W życiu najważniejsze są pieniądze … To stacja też matek i ojców, którzy utracili swoje dzieci, czuwają przy swoich chorych, może umierających dzieciach, oczekujących na diagnostyczne wyroki medyczne, zatrwożeni …, zalęknieni … Bez względu na to, z jakiego powodu płaczesz nad swoimi dziećmi, niech idzie za nimi twoja modlitwa, miłość i przebaczenie. Także nadzieja, że Bóg znajduje człowieka i że twoje dziecko jest w rękach Boga. W ten sposób będziesz ich na nowo rodzić i z Jezusem ich zbawiać.
(…) a w IX-tej Stacji - Historia Jezusa, to także nasza historia, twoja historia. Twoje życie. Nie usuniemy cierpienia z naszego życia. Ono było, jest i będzie jego częścią. Często nie jesteśmy w stanie zmienić sytuacji powodującej cierpienie, ale zawsze możemy wybrać postawę jaką zajmiemy względem tego co nas spotyka; możemy mieć wpływ na decyzje, aby się nie poddać, nie pozwolić, by trudne okoliczności nas złamały. Największym szacunkiem ludzie darzą nie wybitnych artystów, naukowców, mężów stanu, czy sportowców, lecz tych, którzy z wysoko uniesioną głową potrafią zmagać się ze swoim trudnym losem.
Przy ostatniej XIV stacji, przy krzyżu misyjnym, na zakończenie drogi krzyżowej proboszcz ks. Gabriel Marciniak podziękował Panu Bogu, że udało nam się przejść tę drogę mimo początkowo deszczu, a uczestnikom za: przygotowanie rozważań, czytania, udekorowanie poszczególnych stacji i udział oraz wytrwałość w tegorocznej drodze krzyżowej. Na koniec proboszcz udzielił błogosławieństwa Bożego i zaprosił na Mszę Świętą odpustową oraz nasze lokalne obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości naszej umiłowanej Ojczyzny.
W tym dniu wykorzystane zostały fragmenty tekstu Rozważań drogi krzyżowej z 17 września 2017 r., przygotowane przez panią Krystynę Sobczak; http://sanktuariumzabawa.pl/index.php/pl/15-pl/aktualnosci/630-rozwazania-drogi-krzyzowej-18-wrzesien-2017
Wpisała: R. Sitkowska, fot. W. Sitkowski