imgp7419

2018 odpust 215 września 2018 r. z racji uroczystości Matki Bożej Bolesnej główna msza św. odpustowa już po raz pierwszy na stałe została odprawiona w poświęconym nowym kościele o godz. 12:00. Głównym celebransem mszy św. odpustowej był i wygłosił kazanie ks. Mariusz Turczyk, dyrektor Domu Księży Seniorów w Radomiu. Ponadto mszę św. współkoncelebrowało pięciu kapłanów: ks. kan. Krzysztof Ćwiek, dziekan Dekanatu Radom-Centrum, ojciec 2018 odpust 32018 odpust 4Stanisław Górka, Gwardian zakonu Ojców Bernardynów, ojciec Jan Noszczak, superior Kościoła rektoralnego pw. Trójcy Przenajświętszej, ks. Mirosław Prasek, dyrektor Liceum Katolickiego w Radomiu oraz nasz proboszcz ks. Gabriel Marciniak.
Słowo wprowadzenia do mszy św. odpustowej odczytała Elżbieta Mazan: prośmy o pomoc Matkę Bożą Bolesną w przeżywaniu Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pana Jezusa.
2018 odpust 52018 odpust 6Na rozpoczęcie mszy św. odpustowej główny celebrans powiedział: Gromadzimy się we wspomnienie Matki Bożej Bolesnej Patronki tej Parafii. Całe Jej macierzyństwo od Zwiastowania aż po Śmierć Pana Jezusa naznaczone było cierpieniem. Prośmy, abyśmy umieli wsłuchać się w Słowo Boże. A następnie wymienił intencje mszy świętej: zaproszeni księża modlili się w cichych intencjach własnych, proboszcz ks. Gabriel Marciniak - za Parafian, ks. Mariusz Turczyk w 91-ą rocznicę urodzin Etelii Wrześniewskiej, która przez wiele lat posługiwała we Wspólnocie Krwi Chrystusa.
W Liturgii Słowa brali udział przedstawiciele wspólnot parafialnych: I czytanie Julita Wydra z Oazy Rodzin, Psalmy śpiewał Maciej Nowikow, II czytanie Zbigniew Morgaś Wielki Rycerz Kolumba.
Ewangelię odczytał i wygłosił homilię ks. Mariusz Turczyk:
2018 odpust 82018 odpust 9Bracia w kapłaństwie i zgromadzeni na mszy świętej odpustowej we wspomnienie Matki Bożej Patronki Waszej!
Chciałbym rozpocząć to Słowo Boże od wspomnienia 11 września 2011 r. Już minęło 17 lat od ataku na Stany Zjednoczone. To był ogrom cierpień, bo zginęło ok. 3 tys. osób. Był to szok dla wielu zwykłych ludzi świata. Nikt nie spodziewał się takiej tragedii, ogromu ludzkiego cierpienia. W naszej Ojczyźnie też obchodzimy 2018 odpust 72018 odpust 10100-lecie odzyskania Niepodległości. Może nie przychodzi nam na myśl ile osób oddało swoje życie, abyśmy mogli się zgromadzić tu i teraz.
1 września minęła 79-rocznica rozpoczęcia II wojny światowej i w niej też zginęło wielu Polaków. A obecnie znosimy różne obelgi z tamtych czasów niesłuszne oskarżenia płynące z różnych stron świata. (…) Pośród tych wydarzeń był też jeden dzień tragedii: ludzie podnieśli rękę na Pana Boga. Jezus został ukrzyżowany. Jezus z krzyża zwraca się do Matki, aby była Patronką wszystkich ludzi 2018 odpust 11cierpiących, chorych. Popatrzmy na Matkę Bolesną. Jest Ona nam potrzebna. Następnie ks. Mariusz przypomniał nam 7 boleści Matki Bożej. Na kanwie usłyszanego Słowa musimy rozważa testament krzyża: Oto Matka twoja! - niech będzie Pocieszycielką w naszych zmaganiach, bo bez Niej ludzie nie mogą sobie poradzić, bo Ona prowadzi do Boga! Amen!

Modlitwę powszechną poprowadziła Barbara Prażmowska z Apostolstwa Dobrej Śmierci.

Na zakończenie proboszcz ks. Gabriel Marciniak podziękował ks. Mariuszowi  Turczykowi za wygłoszone Słowo Boże, wszystkim księżom za współkoncelebrę Eucharystii. Podziękował Wspólnotom, pocztom sztandarowym, a 2018 odpust 122018 odpust 13ponadto kilka słów podziękowań skierował do 91-letniej Pani Etelii, która przez wiele lat posługiwała w WKC. Liturgia była przeplatana komentarzami przygotowanymi przez wikariusza ks. Wojciecha Kuropieskę, a czytanymi przez E. Mazan.

Wpisała: Rozalia Sitkowska, fot. Paweł Trojanowski