2019.04.12 12019.04.12 212 kwietnia 2019 r. odbyła się Droga Krzyżowa ulicami parafii począwszy od nowego kościoła, przez kładkę, ul. Żwirową, Parkową, Warszawską i z powrotem Radosną do kościoła. Drogę tę poprzedziła Msza święta o 18:00. Drogę krzyżową poprowadził w tym dniu proboszcz ks. Gabriel Marciniak wraz z Zofią Kroczak i Jolantą Strzałkowską z Odnowy w Duchu Świętym. Wszyscy uczestnicy śpiewali piękne pieśni zaintonowane przez organistkę Katarzynę Bednarską i kilka osób ze Scholi. Krzyż niesiony był przez Rycerzy Kolumba, którzy też dbali o nasze bezpieczeństwo.
2019.04.12 32019.04.12 4Lektorka w modlitwie wstępnej prosiła: Dobrze, że tu jesteś. Jezus (…) zaprosił cię, abyś zaangażował się w to nabożeństwo drogi krzyżowej sercem i spróbuj odnaleźć na niej ślady miłującego Boga.
Już przy I stacji czytająca rozważania zadała pytanie, które aktualnie nurtuje wiele sumień ludzkich: Czy w czasie kiedy prowadzone są burzliwe dyskusje na temat aborcji, eutanazji czy in vitro potrafisz przyznać się do stanowiska Kościoła? A może to (…) twoja prywatna sprawa? Może twoje chrześcijaństwo kończy się na tej pierwszej stacji, a przecież tyle jeszcze do końca.
2019.04.12 52019.04.12 6A wiesz dlaczego czasami krzyż staje się nie do zniesienia i przemienia się w rozpacz? Dzieje się tak wtedy, kiedy twój krzyż jest sam, bez Chrystusa. Czy prosisz codziennie Chrystusa o pomoc w dźwiganiu krzyża? (stacja II).
Klęknij codziennie rano i wieczorem i podziękuj Bogu za kolejny poranek, za kolejny dzień (stacja III). Duchu Święty, pomagaj rodzicom w jak najlepszym wychowaniu swoich dzieci i w przekazaniu młodemu pokoleniu wiary (stacja IV). Jeśli chcesz, aby ludzie tobie pomagali, ty pierwszy musisz im pomóc (stacja V). Duchu Święty, pomagaj mi być bezinteresownie dobrym, jak dobry jest Bóg (stacja VI). Każdy z nas upada (stacja VII). Jezus w stacji VIII zachęca - nie płacz nad innymi, płacz nad sobą (…) i proś o łzy skruchy. Może nie ma nikogo kto wzruszyłby się twoim losem, kto by raz2019.04.12 7em z tobą zapłakał (stacja IX)? Duchu Święty, pomagaj mi być skromnym, nawet w świecie, który gardzi skromnością (stacja X). Duchu Święty, spraw, aby wiara moja w Jezusa Chrystusa nigdy nie ustała (stacja XI). Duchu Święty, pomagaj mi być zawsze gotowy na spotkanie z Jezusem (stacja XII). Ciebie także często spotykają dramaty, wobec których po ludzku rzecz biorąc jesteś bez wyjścia. (…) Jeśli wierzysz, to (…) po każdym Wielkim Piątku przychodzi Niedziela Zmartwychwstania (stacja XIII). Jeśli myślisz, że Jezus jest zamknięty w tym kościele, tak jak był zamknięty w grobie, to się mylisz. On swoją obecnością uświęca każdą chwilę twojego życia, każde uderzenie serca i każdy twój oddech (stacja XIV).
Jeśli tylko zechcesz Jezus pójdzie z tobą do tych pogmatwanych sytuacji twojego życia, do nierozw2019.04.12 8iązanych konfliktów, do sytuacji z pozoru bez wyjścia. Pomoże ci walczyć z tymi grzechami, z którymi ty już nie masz siły walczyć. Pomoże ci powstać z każdego upadku, jeśli tylko chcesz.

Na koniec weszliśmy do kościoła, gdzie proboszcz skierował  do prowadzących oraz uczestników podziękowania i udzielił błogosławieństwa Bożego.

Wyboru z rozważań przygotowanych przez Odnowę w Duchu Świętym dokonała Rozalia Sitkowska, fot. Wojciech Sitkowski