i komunia w 1i komunia w 2W ostatnią niedzielę maja w Dzień Matki (26 maja 2019 r.) dzieci klasy trzeciej Niepublicznej Szkole Podstawowej w Radomiu, przy ul. Warszawskiej przystąpiły w naszej Parafii do I Komunii Świętej. Przywitał je przed kościołem proboszcz ks. Gabriel Marciniak mówiąc: Drogie dzieci dziś po raz pierwszy przyjmiecie Pana Jezusa i za chwilę poprosicie rodziców o błogosławieństwo, a na znak odnowienia sakramentu chrztu świętego pokropieni i komunia w 3i komunia w 4będziecie wodą święconą. Następnie rodzice pobłogosławili swoje pociechy. A proboszcz uroczyście wprowadził je do kościoła przy śpiewie pieśni Oto jest dzień, który wybrał Pan i wspólnie przywitali Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Po tym zabrał głos ponownie proboszcz, który był głównym celebransem pierwszokomunijnej mszy św. przywitał dzieci, rodziców, rodzeństwo, babcie i dziadków oraz wszystkich zaproszonych gości. W ceremonii pierwszokomunijnej ważnym akcentem jest prośba rodziców o udzielenie tego sakramentu skierowana do proboszcza.

i komunia w 5i komunia w 6W homilii proboszcz ks. Gabriel Marciniak powiedział: Wszyscy jesteście tacy piękni i pięknie ubrani. Za chwilę do waszych serc przyjdzie Pan Jezus. Dlaczego I Komunia święta? Inne dzieci w latach poprzednich też przyjęły I Komunię świętą. Z tym dniem wiążą się prezenty, ale jest jeden powód najważniejszy jakim jest Miłość, bo "Jeżeli Mnie miłujecie, będziecie zachowywać moje przykazania. Kto zaś Mnie miłuje, ten będzie umiłowany przez i komunia w 7i komunia w 8Ojca mego, a również Ja będę go miłował i objawię mu siebie" (J 14, 15, 21).
Przyszliśmy do Pana Jezusa i On zamieszka w naszych sercach. I dlatego te piękne stroje! Podobnie w czasie zaślubin, młodzi też pięknie wyglądają, bo się kochają i kochają Pana Boga. Wy też dlatego jesteście pięknie ubrani, bo Jezus kocha was, a wy Jego. I dzisiaj jest szczególny dzień - Dzień Matki, to dla nich też i komunia w 9i komunia w 10chcecie ładnie wyglądać, bo One kochają was. Miłość jest najpiękniejsza najważniejsza, dlatego pamiętajcie, abyście podziękowały drogie dzieci swoim mamom, za to, że was urodziły i was kochają. i wszystko mamy robić, żeby kochać Pana Boga. Amen!
Dzieci pierwszokomunijne brały udział w pięknej oprawie liturgicznej, tj. w czytaniach, śpiewie psalmów, modlitwie i komunia w 11i komunia w 12powszechnej, niesieniu darów oraz w podziękowaniach modlitewnych Panu Jezusowi, kapłanom, nauczycielom, rodzicom, babciom i dziadkom, chrzestnym oraz wszystkim obecnym na tej pięknej Eucharystii.
Dzieci do tego ważnego wydarzenia były przygotowywane w ciągu roku szkolnego 2018/2019 na katechezie szkolne szkole przez katechetkę p. Anitę Mirecką-Tolak oraz przez wikariusza ks. Wojciecha Kuropieskę j na spotkaniach w kościele. Podczas i komunia w 7ai komunia w 13i komunia w 14comiesięcznych spotkań ksiądz Wojciech dokonywał poświęcenia różańców, medalików, książeczek do nabożeństwa, a dzieci przyswajały treści liturgiczne, modlitwy, gesty, pieśni. Ksiądz Wojciech uczył ich nie tylko zachowań podczas Mszy świętej, ale i po jej zakończeniu, tak aby mogły samodzielnie podziękować Panu Jezusowi za wielki dar Jego Ciała i Krwi. Nad przygotowaniem ich do tej chwili czuwali też Rodzice, którzy pomagali dzieciom opanować prawdy wiary. Za to wszystko teraz już naręczami kwiatów dzieci dziękowały kapłanom, rodzicom i wszystkim uczestnikom tej uroczystości, a w tym dniu szczególnie wszystkim Mamom.

Wpisała i zdj. Rozalia Sitkowska