wspomoz chrzesc 1W sobotę 9 listopada 2019 r. o godzinie 18.00 przybyła do naszej parafii ikona Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan. Peregrynuje ona po parafiach, gdzie działają Rycerze Kolumba. Problem prześladowania chrześcijan jest wciąż bardzo aktualny, dlatego jest to szczególny dar dla naszej parafii, że mamy możliwość modlić się za prześladowanych chrześcijan i wspierać ich finansowo. W niedzielę 10 listopada w XI Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym proboszcz ks. Gabriel Marciniak, w czasie każdej mszy św., wygłosił homilię nt. wierności. Odniósł wierność do co najmniej trzech wspomoz chrzesc 2wymiarów, w odniesieniu do Ojczyzny, małżeństwa oraz zobowiązań jakich się podjęliśmy. Wtedy kiedy jest pięknie, ale i wtedy, gdy jest "pod górkę". Ta wierność nam się rozmydla, ludzie są skłonni do egoizmu, do odejścia, do zdrady w małżeństwie, do zdrady Ojczyzny i można by mnożyć przykłady tych zdrad, bo człowiek nie wypełnia swoich zobowiązań! Wierność jest też pod względem duchowym i taką jest wierność względem kościoła prześladowanego! Jezus był zawsze wierny - toczył wewnętrzną walkę, aby wytrwać! (…) Lecz kto wytrwa do końca będzie zbawiony. Dlatego dziś I-sze Czytanie (2 Mch 7,1-2.9-14) o Matce i siedmiu synach, których król zmuszał do zjedzenia wieprzowiny, daje świadectwo o tym jak matka zagrzewała synów do tego, aby nie wyparli się wiary. Czy podany przez proboszcza przykład Gruzinów, którzy woleli zginąć niż podeptać ikony, do których się modlili. A jaka jest nasza wiara, co zrobiliśmy kiedy wyszydzany był obraz Jasnogórski, wspomoz chrzesc 3kiedy wyszydzana jest procesja Bożego Ciała? Co zrobiliśmy? Czy nasza wiara jest wartością? (...) Mężczyzna nie pozwoli szydzić ze swojej żony, matka broni swojego dziecka. A czy będziemy potrafili bronić naszej wiary? Czy dzisiaj nieprzyjście do kościoła jest przyznaniem się do wiary?
W niedzielę mieliśmy możliwość uczestniczyć o godzinie 15.00 w Koronce do Bożego Miłosierdzia, o godzinie 17.00 w różańcu w intencji Prześladowanych chrześcijan. W poniedziałek, 11 listopada o godzinie 15.00 możemy przybyć na Koronkę do Bożego Miłosierdzia, o godzinie 16.30 na nabożeństwo z konferencją, a o godzinie 18.00 odbędzie się msza św. w intencji Ojczyzny. wspomoz chrzesc 4W niedzielę po mszach św. można było nabyć rozważania Drogi Krzyżowej i różańca za prześladowanych chrześcijan. Proboszcz zaprosił do udziału, do środy włącznie, w tym nawiedzeniu ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan, zwiedzenia wystawy i do modlitwy za naszych braci w wierze, którzy w różnych miejscach i w różnej formie doświadczają prześladowań.
Wpisała: Rozalia Sitkowska, fot. Paweł Trojanowski