jaseka 2020 1jaseka 2020 2W niedzielę Chrztu Pańskiego, 12 stycznia 2020 r., uczniowie Zespołu Szkół Niepublicznych im. J. Słowackiego w Radomiu pod kierownictwem katechetki Anity Mireckiej wystawili jasełkę w naszej Parafii Matki Bożej Bolesnej. Miało to miejsce na mszy św. o godz. 12:00. Historia Narodzenia Dzieciątka Jezus była przedstawiona przez młodzież zaraz po odczytaniu jaseka 2020 3jaseka 2020 4Ewangelii (Mt 3, 13-17). Do aranżacji scenek jasełki pani Anita wykorzystała scenariusz materiałów oświatowych.
Najpierw Aniołowie (Zuzia, Amelka i Nicola) zapowiedzieli rzecz o radosnej nowinie i zachęcili do jej wysłuchania. W scenie pierwszej o Narodzeniu Jezusa powiedział Archanioł (Lena) "W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić jaseka 2020 5jaseka 2020 6spis ludności w całym państwie. (…) Wybierali się więc wszyscy, aby się dać zapisać, każdy do swego miasta. Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna".
W drugiej scence zobaczyliśmy już Maryję (Kasia) i jaseka 2020 7Józefa (Kuba) poszukujących noclegu i głosy odmowy. Dlatego Józef: "co widzę, obok jest szopa dla owiec żłóbek słomą wysłany…" i Maryja zaakceptowała "A któż się smucić może? Tu przyjdzie Dziecię Boże!"
Następnie aniołowie opowiadali co się teraz wydarzy i na scenie pojawili się czterej pasterze (Iwo, Klaudia, Basia, Ania), którym Archanioł Gabriel objawił o narodzeniu Bożego Dziecięcia.
W kolejnej scenie rzecz się dzieje w pałacu Heroda (Mateusz) i tu też aniołowie opowiadają o władcy okrutnym, panowania chciwym. a sam Herod mówi o sobie: "Spokoju zaznać nie mogę, wciąż ktoś czyha na me życie…" oraz o wieściach o nadchodzących królach do jego krainy. Herod przywołuje dworzan (Kacper, Maciek), aby mu wyjaśnili co się dzieje. "Oto z dalekiego Wschodu, mimo trudu i zachodu, Trzej królowie przyjechali, po niebie się rozglądali, bo gwiazda stanęła nad żłóbkiem, (…) gdzie leży Dziecina Król świata, (…) którą chroni anielska straż".
Na scenie pojawili się Trzej Królowie (Julka, Daria, Oliwia) u Heroda, którzy oznajmili, że idą ujrzeć większego Króla od możnowładcy tej krainy. Herod wpada w złość i zastanawia się jak zgładzić Dziecię. Kusi go diabeł (Ola), a anioł próbuje odwieść go od złych postanowień.
jaseka 2020 8jaseka 2020 9Czas na scenę najważniejszą - w żłóbku leży Dzieciątko, a przy żłóbku siedzi Maryja i stoi Józef. Chór składający się z 12 osób śpiewa "Pójdźmy wszyscy do stajenki", a Archanioł zachęca "W dzień narodzenia Syna Jedynego, Ojca Przedwiecznego, Boga prawdziwego, wesoło śpiewajmy, chwałę Bogu dajmy". Po czym następuje składanie skromnych darów przez pastuszków: "Jezu jaseka 2020 10mały, co na sianku leżysz, przyjmij te ubogie dary od Twoich pasterzy, przyjmij dobry Jezu, wielki nasz panie nasze podarki, nasze śpiewanie". I w oddali widać zbliżający się orszak Trzech Króli, pierwszy Kacper z arabskiej krainy przyniósł złoto, drugi Melchior złożył Bogu wonne kadzidło, aby wzmocnił wiarę, miłość i nadzieję. A trzeci Baltazar powiedział tak: Długie tygodnie jechałem, bo Cię ujrzeć chciałem. Królu! A to wonna mirra dla Ciebie zebrana, boś z wielkiego nieba zstąpił, aby cierpieć za nas.
Maryja podziękowała Trzem Królom i obiecała, że nowonarodzony Syn zleje na nich łaski z Jej poręki i obdarzy ich wiekuistym szczęściem. Zaś Józef poprosił: pobłogosław Jezu, aby pokój zapanował na całym świecie.
Były jeszcze obietnice dzieci (Roksana, Magda) o zachowaniu przykazań, o odmawianiu rano i wieczorem paciorka, przyrzeczenia: uczestniczenia w niedzielę i święta we Mszy Świętej i posłuszeństwa rodzicom, a na znak że mówią szczerze złożyli serduszka w ofierze.
jaseka 2020 11Maryja wypowiedziała piękne błogosławieństwo:
Niech Wam w pracy Jezu towarzyszy. Bóg, co się narodził owej świętej nocy. Niechaj będzie z wami w rozgwarze i w ciszy. Niechaj Bóg się w was rodzi, a truchleją moce. I stał się cud, bo Herod, diabeł i aniołowie wypowiadali życzenie: Niech zamilkną swary, zawiści, ludzkie złości. Noc święta, wigilijna… Dzielmy ten Chleb Miłości.
Proboszcz ks. Gabriel Marciniak podziękował pani Anicie Mireckiej i młodzieży za przygotowanie tej inscenizacji Narodzenia Pana Jezusa. Dziękujemy wszystkim 19 artystom oraz 12 chórzystom za trud wcielenia się w role, które wykonali z dużym zaangażowaniem za co zostali uhonorowani obfitymi oklaskami. Bóg zapłać!

Wpisała: Rozalia Sitkowska, fot. Wojciech Sitkowski