komunia 2020 0 z ks wojciechemW uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w naszej parafii odbyła się I Komunia Święta. Po raz pierwszy Pana Jezusa przyjęło 11 dzieci, w tym: cztery dziewczynki i siedmiu chłopców. Zwyczajem ostatnich lat w naszej Parafii I Komunia Święta odbywa się w ostatnią niedzielę maja, jednak ze względu na pandemię koronawirusa termin został przesunięty na 15 sierpnia. Okazało się, że jest to bardzo dobry termin, obfitujący w wielkie uroczystości, przede wszystkim podwójne święto Matki Bożej: Jej Wniebowzięcie i komunia 2020 3komunia 2020 4100-lecie Cudu nad Wisłą - wielkie zwycięstwo Polaków na bolszewikami, z tryumfalnym zwieńczeniem tej bitwy przez Maryję Łaskawą, Patronkę Warszawy.
Dzieci przywitał przed kościołem proboszcz ks. Gabriel Marciniak mówiąc: Drogie dzieci dziś po raz pierwszy przyjmiecie Pana Jezusa i za chwilę poprosicie rodziców o błogosławieństwo, a na znak odnowienia sakramentu chrztu świętego pokropieni będziecie wodą święconą. Następnie rodzice pobłogosławili swoje pociechy. A proboszcz uroczyście wprowadził je do kościoła przy śpiewie pieśni Oto jest dzień, który wybrał Pan i wspólnie przywitali Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.
Po tym zabrał głos ponownie proboszcz, który był głównym celebransem komunia 2020 8z parafiipierwszokomunijnej mszy św. przywitał dzieci, rodziców, rodzeństwo, babcie i dziadków oraz wszystkich zaproszonych gości. W ceremonii pierwszokomunijnej ważnym akcentem jest prośba rodziców o udzielenie tego sakramentu skierowana do proboszcza. Rodzice też poprowadzili czytania i śpiew psalmów, natomiast modlitwę wiernych poprowadził jeden z chłopców pierwszokomunijnych.
W homilii proboszcz ks. Gabriel Marciniak powiedział: Za chwilę do waszych serc przyjdzie komunia 2020 7komunia 2020 9komunia 2020 10Pan Jezus. Najważniejszym powodem dzisiejszego spotkania, drogie dzieci, jest Jego Miłość do każdego z was. Jezus kocha was i pragnie, abyście też Go pokochały. Dzisiaj jest też szczególny dzień - Dzień naszej Matki Bożej, Jej wzięcia z duszą i ciałem do nieba. Cieszymy się tą waszą uroczystością, w której błogosławi was również Matka Pana Jezusa, którego za chwilę po raz pierwszy przyjmiecie. Życzymy wam drogie dzieci wraz z ks. Wojciechem dużo miłości od Pana Boga.
Dzieci do tego ważnego wydarzenia były przygotowywane w ciągu roku szkolnego 2019/2020 na katechezie szkolnej przez katechetkę p. Anitę Mirecką-Tolak oraz przez wikariusza ks. Wojciecha Kuropieskę na spotkaniach w kościele. Podczas comiesięcznych spotkań ksiądz Wojciech dokonywał poświęcenia różańców, medalików, książeczek do nabożeństwa, a dzieci komunia 2020 5komunia 2020 6przyswajały treści liturgiczne, modlitwy, gesty, pieśni. Niestety w czasie pandemii, treści niezbędnych nauk i przygotowań były przekazywane online.
Nad przygotowaniem ich do tej chwili czuwali też Rodzice, którzy pomagali dzieciom opanować prawdy wiary. Za to wszystko dzieci dziękowały kapłanom, nauczycielom, rodzicom i wszystkim uczestnikom tej uroczystości modlitwą i kwiatami.
Wpisała: Rozalia Sitkowska, zdjęcia Parafii i Marianna Sieczkowska