rycerze 100lecie bitwy warszawsk 1Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny w 2020 roku było dniem szczególnym, bowiem w całej Polsce uroczyście obchodzono 100-lecie Cudu nad Wisłą, bo takie miano przysługuje Bitwie Warszawskiej. W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w naszej parafii o godzinie 12:00 została odprawiona, przez proboszcza ks. Gabriela Marciniaka, Msza św. w intencji Ojczyzny w 100-lecie rocznicy Bitwy Warszawskiej. Intencja została zamówiona przez Rycerzy Kolumba, którzy również zapewniali oprawę liturgiczną tej uroczystej Mszy.


Kazanie wygłosił proboszcz ks. Gabriel Marciniak, który przedstawił bogaty rys historii Cudu nad Wisłą. Bardzo ważne były przygotowania wiernych do obrony Warszawy te duchowe i fizyczne, militarne i polityczne prowadzone przez Episkopat polski, rząd, zwierzchników wojskowych. Mówił o mało znanych faktach Bitwy Warszawskiej, o tym, że wiara w Boga i pomoc Matki Bożej była nadzwyczaj silna w narodzie polskim, a ponadto niezwykła determinacja i niezłomność do obrony Ojczyzny. Mówił też o tym, że od radzieckich żołnierzy Polacy dowiedzieli się, o tym że Matka Boża okryła Warszawę płaszczem swej opieki. I z Nią bali się walczyć. Podkreślił, że w Bitwie warszawskiej w 1920 roku, w świetle dziś znanych faktów historycznych, Polacy ocalili chrześcijańską cywilizację w Europie.
Po mszy św. nastąpiło procesyjne złożenie wieńca i zapalenie znicza przez przedstawicieli Rady Rycerzy Kolumba 15216 im. Kazimierza Jagiellończyka w Radomiu oraz poczty sztandarowe pod pamiątkową tablicą "W hołdzie tym, którzy walczyli o wolność Rzeczypospolitej 1918-2018" ufundowaną z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Wpisała: Rozalia Sitkowska, fot. Wojciech Sitkowski