W Wielki Piątek, 19 kwietnia 2019 r. zgromadziliśmy się, aby rozważać ostatnią Mękę Pańską, powiedział proboszcz ks. Gabriel Marciniak rozpoczynając Drogę Krzyżową. W tym dniu poprowadził ją naprzemiennie z Rycerzami Kolumba i oni też ponieśli krzyż i lampiony przechodząc od stacji do stacji. Rozważania były bogate w treści i czytelności każdej stacji i zawsze zakończone nauką i prośbą skierowaną do Pana Jezusa.
W Wielkopiątkowej Liturgii narratorem był również Marek Gajda. Najważniejszy dzień w Roku Liturgicznym. Uczczenie Krzyża. Rozpoczynamy naszą modlitwę w ciszy, gdy kapłan upadnie przed ołtarzem w geście przebłagalnym, my uklęknijmy i módlmy się, by wyrzec się wszystkich grzechów, przepraszając Jezusa i prosząc o miłosierdzie dla nas i całego świata.
Przewodniczącym Liturgii był wikariusz ks. Wojciech Kuropieska. Następnie Rycerze Kolumba odczytali Mękę naszego Pana Jezusa Chrystusa według Ew. świętego Jana (J 18,1-19,42) (Jacek Gajda, Zbigniew Morgaś, Leszek Jagiełło).
Homilię wygłosił ks. Wojciech Kuropieska: Niektórzy ludzie szukali sposobności, by Jezusa zabić, ale długo im się to nie udawało, bo nie był to jeszcze Jego czas. Gdy przyszła Jego godzina, Żydzi wyrzucili Go za miasto i tam zabili. (…) I dziś wielu udaje się wyrzucić Jezusa. Ale po 3 dniach okazuje się, że Boga nie można zabić. (…) My musimy przyjąć to, co dla nas przygotował i z Jego pomocą nieść krzyż. (…) Stajemy pod krzyżem, Jego krew zmywa nasze grzechy. Krew przyjęta przez nas przemienia nas. Św. Faustyna przekazała nam, abyśmy uciekali się do Miłosierdzia Bożego, a Jezus dał nam modlitwę "O Krwi i Wodo…" Kto z wiarą odmówi Koronkę do Miłosierdzia Bożego, to skruszy największego grzesznika! (…) Nie ma wyzwolenia, jak tylko przez Jezusa! Powiedz Jezusowi, w ostatniej chwili konania, że Go kochasz, bo później może być za późno!
Jest wiele przepięknych momentów w Liturgii Wielkopiątkowej. Jednym z nich była modlitwa powszechna śpiewana przez obu księży proboszcza na przemian z wikariuszem: za papieża, za wszystkie stany Kościoła, za katechumenów, o jedność Kościoła, za Żydów, za niewierzących w Boga, za rządzących państwami, za strapionych i cierpiących.
I znów narrator zapowiedział: zbliża się kulminacyjny punkt Liturgii - Liturgia Krzyża. Za adorację krzyża w szacunku mogliśmy uzyskać odpust zupełny. Tego dnia przyszło bardzo dużo wiernych, przy pięknych śpiewach wszyscy w skupieniu podchodzili, aby ucałować krzyż. Po komunii świętej kapłan przeniósł Najświętszy Sakrament do Grobu Pańskiego i zaczął się śpiew Gorzkich Żali, po czym nastąpiła Adoracja Chrystusa w Grobie prowadzona najpierw przez członków Apostolstwa Dobrej Śmierci. Następnie adorację poprowadziła Schola wraz Liturgiczną Służbą Ołtarza pod opieką ks. Wojciecha Kuropieski i organistki Katarzyny Bednarskiej. Ostatnią adorację Jezusa złożonego do Grobu prowadziła Odnowa w Duchu Świętym.
Wpisała: Rozalia Sitkowska, fot. Paweł Trojanowski